Starostka MČ Staré Mesto Aufrichtová a starosta MČ Ružinov Chren boli podľa dostupných informácií vovedení do omylu a krátko pred voľbami, zrejme nevedome, zavádzajú svojich občanov v súvislosti s účtami za teplo. Dezinformácia vychádza z iniciatívy bývalej BAT-ky (Bratislavskej teplárenskej, a. s.), zlúčenej do spoločnosti MH Teplárenský holding (MH TH). Ten síce deklaruje súčasné nižšie ceny za teplo, avšak nepovedal celú pravdu o zvýšených nákladoch pre všetkých aktuálnych koncových odberateľov aj v iných bratislavských mestských častiach v prípade, keby získal do prevádzky sekundárne rozvody tepla v Starom Meste a v Ružinove.
Pre faktickú korektnosť predvolebných kampaní, ako aj konkurenčného boja v energetike, preto vyzývame štátnu spoločnosť MH TH, aby ďalej nezavádzala verejnosť, ani zástupcov mestských častí v Bratislave nereálnym porovnaním cien tepla, ktoré evokuje fikciu najvýhodnejšej ponuky.
Predvolebná kampaň o nižšiu cenu za teplo – protežovanie konkrétneho dodávateľa
Starostami prezentované prepočty, ktoré majú priniesť úsporu, počítané na základe zavádzajúcej ponuky od BAT-ky (MH TH) nie sú reálne. Vo vyjadreniach obhajcov priameho zazmluvnenia bez transparentnej súťaže už zaznelo mnoho odborných a faktických nepresností. Celkovo vyznievajú v prospech MH TH, ktorého vykresľujú ako dominantného výrobcu a dodávateľa tepla v Bratislave a ostatné subjekty nálepkujú ako “zbytočných sprostredkovateľov”, či dokonca “priekupníkov” tepla s maržou 19 – 26 %. Hovoríme napríklad o nadnárodných koncernoch, ktoré si údajne “nabaľujú vrecká na úkor obyvateľov”. Tieto absurdné tvrdenia, na úrovni lacného populizmu, vieme vyvrátiť faktami o trhu s výrobou a dodávkou tepla v Bratislave.
Fakty do diskusie o tepelnej energetike v Bratislave:
„Dôrazne sa ohradzujeme proti neférovému nálepkovaniu. Skupina ENGIE je výrobca a distribútor tepla, ktorý nielen v Bratislave, ale aj na celom Slovensku zamestnáva viac ako 700 ľudí a ročne preinvestuje do modernizácie desiatky miliónov eur. ENGIE patrí k svetovým lídrom v poskytovaní energetických služieb. Všade, kde pôsobíme, konáme v súlade s lokálnou legislatívou a medzinárodnými štandardami,“ hovorí Roman Doupovec, riaditeľ ENGIE Services.
Priame zákazky na 20 rokov ako slovenský štandard?
Už dnes je z vyjadrení (MH TH) zrejmé, že v jej snahe ovládnuť tepelnú energetiku priamymi zadaniami nejde „len“ o Bratislavu. Hrozí situácia, že z predvolebnej Bratislavy vznikne precedens a odstraňovanie konkurentov na teplárenskom trhu, v prospech štátnej spoločnosti MH TH, sa rozšíri aj do ďalších slovenských miest. V rámci spôsobu obstarávania služieb v hodnote stoviek miliónov EUR by v mene transparentnosti išlo o návrat späť o desiatky rokov.
“Máme za to, že k tomu, čo sa aktuálne deje, by mali dať svoje stanovisko aj relevantné orgány. Aj preto sme o preskúmanie tohto postupu požiadali NKÚ, ÚVO a PMÚ,” uzatvára Roman Doupovec. NKÚ aj Ministerstvo financií SR pritom už v minulosti kritizovali a usmerňovali samosprávy v súvislosti s mylným nadužívaním osobitného zreteľa, ktorým sa dnes starostovia chystajú uzavrieť miliónové zmluvy bez súťaží.
Späť