Späť

Cofely narastie o Comeron Group

07.04.2015   |   #Aktuality #ENGIE na Slovensku

Bratislava 15. novembra 2011 – Protimonopolný úrad SR potvrdil prevzatie slovenskej teplárenskej skupiny Comeron Group francúzskym energetickým holdingom Cofely, ktorá je súčasťou koncernu GDF SUEZ. Cofely tak pokračuje v ďalšom raste, ktorý avizovala už v priebehu tohto roka.

Protimonopolný úrad potvrdil dohodu oboch strán z marca tohto roku. Pri posudzovaní koncentrácie prihliadal najmä na fakt, že najväčší svetový energetický koncern GDF SUEZ už je v slovenskej energetike aktívny. Po prieskume však úrad zhodnotil, že prevzatie Comeronu „nevytvorí alebo neposilní dominantné postavenie GDF SUEZ v oblasti výroby a distribúcie tepla, ktoré by bolo prekážkou efektívnej hospodárskej súťaže“.

Rozhodnutie úradu privítali obe strany. „Je to v súlade s naším dlhodobým cieľom rásť a zvyšovať trhový podiel v slovenskej energetike,“ hovorí Peter Strýček, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Cofely, a.s., Bratislava. Akvizíciou Cofely zvýši objem svojich ročných tržieb o viac než dve tretiny. Posilní aj svoju pozíciu jedného z najväčších výrobcov tepla v krajine. „Za najdôležitejšie však pokladám ľudský a rozvojový potenciál, ktorý k nám prichádza s 250 zamestnancami skupiny Comeron,“ zdôrazňuje.

Vedenie Comeronu ostáva ďalej pôsobiť vo firme a posilní vrcholový manažment skupiny Cofely na Slovensku. „Pre nás je dôležité, že ide o spoločnosť, pre ktorú je energetika hlavná činnosť,“ vysvetľuje výber partnera Jozef Smolka, generálny riaditeľ skupiny Comeron. Záujemcov o kúpu bolo totiž viacero. „My sme však hľadali garanciu ďalšieho rozvoja, predovšetkým v oblasti technologických inovácií,“ zdôrazňuje J. Smolka.

Comeron Group tvorí šestica firiem, ktorá prevádzkuje tepelné hospodárstvo v Senici, Skalici, Stupave, Malackách, Gbeloch a v bratislavských mestských častiach Staré Mesto a Vrakuňa. Na trhu pôsobí už dvadsať rokov a teplo dodáva do zhruba 30-tisíc domácností. Patrí k technologickým lídrom v domácom energetickom sektore, ako jedna z prvých začala investovať do výroby tepla z obnoviteľných zdrojov. Vlani skupina zaznamenala tržby na úrovni 36 miliónov eur.

Späť