Bratislava, 26. jún 2015
Spoločnosť Cofely v máji 2015 už tretí rok úspešne realizovala projekt čistenia čerpacích staníc spoločnosti EUROVEA. Technologicky náročný servis realizovala za plnej prevádzky priamo na nábreží Dunaja.
Začiatok spolupráce
Spolupráca medzi Cofely a Euroveou v oblasti dodávky a inštalácie technológií začala v roku 2009 servisom vzduchotechnických jednotiek. „V roku 2013 pri jednom z rokovaní zástupcovia Eurovey predostreli problém s údržbou čerpacích staníc a čerpadiel. Náš tím oddelenia technického servisu na tento podnet zareagoval a bezodplatne vypracoval projekt zahŕňajúci technologický postup demontáže a montáže čerpadla a následného servisu. Klientovi sa náš návrh páčil a po podpise zmluvy sme hneď začali s prípravnými prácami,“ hovorí Peter Mizner, vedúci servisnej skupiny TZB.
Čerpacie stanice
Čerpacia stanica, umiestnená v jednej rovnobežnej línii s ľavým brehom Dunaja, pozostáva z troch hydraulicky prepojených studní, vzdialených od seba 12 metrov a slúži na prečerpávanie chladnej vody z Dunaja, ktorá následne ochladzuje systémy kondenzátorov (chillerov) v Eurovey. Pred čistením každej zo studní je nutné vybrať čerpadlo, ktoré je následne odvezené do servisného strediska. Tam sa rozoberie, vykoná sa komplexný servis a vymenia sa potrebné náhradné diely. Čistenie studní vykonáva postupne, pričom v rámci servisu je vždy odstavené iba jedno čerpadlo, a to z dôvodu nevyhnutnosti zabezpečenia nepretržitej prevádzky čerpacej stanice. Práce sa vykonávajú podľa vopred stanoveného a odsúhlaseného harmonogramu. „Dôležitou súčasťou našej práce je koordinačná porada, ktorá býva väčšinou ešte pred začatím prác. V rámci nej sa určia kompetencie jednotlivých skupín a ľudí a vytýčia sa pracovné plochy. Následne sa určí rozloženie žeriavu a stanovia sa jednotlivé úkony, ktoré je nutné v rámci servisných prác zrealizovať. Vďaka tejto koordinácii neskôr každý vie, aké má kompetencie, úlohy a kadiaľ sa má v rámci realizácie projektu pohybovať,“ vysvetľuje Peter Mizner.
Čistenie rechenu pomocou potápačov
Okrem čerpacej stanice sa v blízkosti studní nachádza aj tzv. rechen – technologický celok, ktorý čistí a filtruje vodu od väčších častí a hrubej špiny. Voda z rechenu je potom ďalej prostredníctvom technologických rúr odvádzaná do jednotlivých studní 1 – 3. Cofely okrem monitoringu a čistenia samotného rechenu sleduje aj zanesenie (znečistenie) nasávacích mriežok a stav podložia. „Čistenie rechenu vykonávajú skúsení technici a potápači, ktorí sa ponárajú do hĺbky 3 až 4 metre, kde je skoro nulová viditeľnosť. Okrem toho je počas prác potrebné neustále sledovať aj vedľajšie vplyvy počasia – stav hladiny rieky, rýchlosť toku, teplotu vody, “ hovorí Peter Mizner.
Teleskopický žeriav na nábreží Dunaja
Technologický postup servisných prác čerpacích staníc zahŕňa vyberanie a vkladane čerpadiel, ktoré sú umiestnené na nábreží Dunaja v jednotlivých studniach v hĺbke 13 metrov pod povrchom zeme. Čerpadlá, ktoré zo studní vyťahuje stotonový teleskopický žeriav, sú následne prevážané do servisného strediska. Pri prevoze sú zabezpečené proti poškodeniu (napr. prelomeniu) na mieru vyrobenými pomocnými prvkami (hranoly, konzoly). Po ukončení čistenia je terén nábrežia revitalizovaný do pôvodného stavu. „Najväčšou výzvou celého projektu bola pre nás práve demontáž a montáž čerpadiel. Z predchádzajúcich skúseností iných dodávateľských firiem sme vedeli, že to nebude jednoduché a môže sa to skončiť aj poškodením čerpadla. Už len umiestnenie stotonového žeriava na zámkovú dlažbu nábrežia Dunaja si vyžadovalo presné výpočty s ohľadom na statiku a zaťaženie cestnej konštrukcie a podložia. Pri návrhoch sme pracovali s polomerom otáčania ramena a zaťaženia žeriavu s ohľadom na hmotnosť čerpadla,“ hovorí Peter Mizner. „Okrem toho bolo zaujímavé aj samotné čistenie rechenu a čerpadiel za plnej prevádzky. K tomu sme použili ďalšie 4-taktné motorické čerpadlá, ktoré boli postavené na pontón do otvorenej rieky. Tieto počas čistenia jednej stanice, prečerpávali vodu priamo do studní,“ dopĺňa Peter Mizner.
Hydrogeologické úlohy
Súčasťou prác sú aj hydrogeologické úlohy, ktoré vychádzajú z doterajších poznatkov o technickom riešení prečerpávacích staníc a hydrogeologických pomerov na danom území. Pred a po čistení sa dokumentuje skutočný stav studní videomonitoringom. Medzi ďalšie vykonávané práce patrí čistenie plášťa, perforácie studní a odstraňovanie sedimentu z dna studne airliftom.
Dodávka projektu na kľúč
Celý projekt čistenia prečerpávacích staníc Cofely dodala klientovi na kľúč. Od prípravy technologického projektu, cez realizáciu vrátane zabezpečenia zariadení (žeriav, pomocné čerpadlá) a špecialistov (potápači vykonávajúci priemyselné čistenie pod vodou), až po vypracovanie a odovzdanie záverečnej správy s navrhnutými servisnými opatreniami.
„Klient po prijatí a preštudovaní záverečnej správy pozitívne hodnotil kvalitu a odbornosť dodaných prác. Na základe spokojnosti s návrhom a realizáciou prvého projektu čistenia čerpacích staníc v roku 2013 sa nám podarilo získať tento kontrakt aj na ďalšie roky. Čistenie čerpacích staníc je pre Euroveu dôležité nielen z pohľadu zabezpečenia plynulého chodu zariadení, ale aj z hľadiska zvyšovania efektivity prevádzky a znižovania energetickej náročnosti čerpadiel,“ uzatvára Peter Mizner.