Udržateľné podnikanie by sa mali v blízkej budúcnosti osvojiť všetky firmy, ktoré budú chcieť uspieť v konkurenčnom boji o uvedomelého klienta, ale aj získať výhodné úvery na financovanie svojho biznisu.
V ankete časopisu Správa budov 1/2025: „Prečo by malo byť ESG v záujme firiem?“ na otázky redaktorky Andrei Dingovej odpovedá Dominika Hippová, CSR Manager/ Ethics and Compliance Officer v ENGIE Services.
Téma zodpovedného podnikania je vysoko aktuálna. V tejto súvislosti sa skloňuje podnikanie v súlade s princípmi ESG. Prečo má ESG svoje opodstatnenie?
ESG prístup podporuje stabilitu podnikania. Minimalizuje negatívne vplyvy na životné prostredie a spoločnosť tým, že zohľadňuje riziká aj príležitosti spojené s environmentálnymi a sociálnymi faktormi. Firmy s implementovanou ESG stratégiou sú podľa prieskumov atraktívnejšie pre zamestnancov, klientov, investorov a komunity.
Čo by mala obsahovať správne nastavená stratégia ESG?
Pri nastavovaní stratégie sme si v ENGIE prešli najmä týmito krokmi:
- určenie priorít analýzou vplyvu našich aktivít voči cieľom stanovených medzinárodnými dohodami. Identifikácia oblastí, ktoré ovplyvňujeme kľúčovým alebo významným spôsobom. Zohľadnenie vzájomného vplyvu vonkajších faktorov na naše podnikanie a našich aktivít na vonkajšie prostredie;
- stanovenie cieľov – konkrétnych, merateľných a časovo ohraničených, krátkodobých aj dlhodobých, pre každý z faktorov;
- vytvorenie špecializovaného tímu zodpovedného za implementáciu a monitorovanie;
- plán implementácie;
- systematický a efektívny zber relevantných dát za každý z definovaných ukazovateľov, ich prehľadná evidencia a pravidelné vyhodnocovanie;
- transparentná a pravidelná komunikácia progresu a výsledkov všetkým zainteresovaným stranám;
- identifikácia a riadenie rizík, aktualizácia stratégie.
Čo všetko sú firmy povinné v rámci ESG reportovať?
Informácie ovplyvňujúce podstatnou mierou ich podnikateľskú činnosť v oblasti:
- „E“ environmentálnej – emisie, spotreba energie a vody, odpadové hospodárstvo, biodiverzita a pod.;
- „S“ sociálnej – pracovné podmienky a práva zamestnancov (vlastných, ale aj dodávateľa), ich rozvoj a vzdelávanie, inklúzia a diverzita, vzťahy so stakeholdermi, sociálne vplyvy podnikania a pod.;
- „G“ riadiacej – štruktúra riadiacich orgánov, transparentnosť a zodpovedné správanie v riadení a podnikaní, etika, politiky a postupy, riadenie rizík, kontrolná činnosť a ďalšie.
Aké hlavné benefity uplatňovanie stratégie a napĺňanie cieľov ESG pre firmy prinášajú?
ESG prístup prináša firme okrem povinností aj nesporné konkurenčné výhody:
- zvýšenie reputácie, dôvery a atraktivity pre klientov;
- nové obchodné príležitosti;
- záujem investorov;
- vyššiu retenciu zamestnancov, ale tiež atraktivitu zamestnávateľa pre externých kandidátov;
- analýzu rizík spojených s klimatickými zmenami a sociálnymi výzvami, nastavenie akčného plánu a realizáciu opatrení na ich elimináciu, ktoré tiež zvyšujú pripravenosť a odolnosť firmy v konkurenčnom prostredí trhu.
Sú tu však aj negatívne vplyvy pre firmy, ktoré túto tému podcenia, napr.:
- strata konkurencieschopnosti;
- strata finančných zdrojov, resp. ich poskytnutie za výrazne horších podmienok;
- priamy finančný náklad spojený s mechanizmom uhlíkového vyrovnania;
- reputačné riziko.
Aké poradenstvo/podporu dokážete pre svojich klientov v otázkach ESG zabezpečiť?
ENGIE je strategicky zameraná na poskytovanie komplexných energetických služieb s využitím obnoviteľných zdrojov. Klientom pomáhame plniť ich dekarbonizačné ciele prostredníctvom našich služieb:
- Energetická efektívnosť – zníženie spotreby energie v procesoch, výrobných a nevýrobných, s dôrazom na digitalizáciu a uplatnenie Industry 4.0.
- Dekarbonizačná stratégia – so zameraním na ciele, možnosti financovania a časový rámec realizácie.
- Obnoviteľné zdroje a energetická transformácia – implementácia a realizácia opatrení s využitím mixu obnoviteľných zdrojov.
Ročne investujeme do vlastnej dekarbonizačnej stratégie nemalé finančné prostriedky. V súčasnosti pokrývame až 30 % výroby tepla a chladu z obnoviteľných zdrojov energie. Ide najmä o využitie odpadnej biomasy na energetické účely a fotovoltické elektrárne.
Ako príklad ďalších realizovaných technológií na Slovensku môžem uviesť BESS batériové úložiská, tepelné čerpadlá, bioplynovú stanicu, do budúcna aj veternú elektráreň či výrobu biometánu.
Zaujímavá je tiež pomoc pri vytváraní lokálnych ENERGO konceptov spolupráce jednotlivých výrobných podnikov v rámci výrobných parkov s cieľom získania lacnejšej energie, či Smart Grid riešení s integráciou služieb Bilančnej skupiny ENGIE. Ide o:
- riadenie bilančnej odchýlky so zameraním na riadenie obnoviteľných zdrojov;
- výrobu, distribúciu a predaj komodít (teplo, chlad, elektrická energia);
- agregáciu flexibility s využitím výrobných zdrojov a spotreby aj na podporné služby.
V našich podmienkach vieme tiež aplikovať PPA a vPPA kontrakty. Predstavujú finančný nástroj, ktorého cieľom je stabilná cena energie napr. na 10 až 20 rokov. Hlavnou výhodou pre klienta je tak predvídateľnosť jeho nákladov.