Oliver Solga: Pezinok je moja celoživotná láska

Oliver Solga: Pezinok je moja celoživotná láska Do letného čísla ENGIE NEWS sme pripravili rozhovor s primátorom Mesta Pezinok, v ktorom spoločnosť Termming od roku 2013 prevádzkuje tepelné hospodárstvo – Mgr. Oliverom Solgom.
 
V Pezinku ste sa narodili, žijete v ňom celý život, a tak máte možnosť sledovať ako mesto postupne rastie a rozvíja sa. Niektoré zmeny sú pre Pezinok pozitívne, iné nie. Akými zmenami Pezinok prešiel v posedných rokoch a ako ich vy osobne hodnotíte?
Mesto Pezinok prešlo veľkými zmenami najmä od Novembra 1989, väčšina týchto zmien bola pozitívna. Spomeniem len naozaj slobodnú samosprávu, teda riadenie mesta občanmi, volenými zástupcami. A ešte jeden príklad za všetky: Ako nekomunista by som v minulosti nikdy nemal šancu byť primátor.

Jednou zo zmien bolo aj prevzatie správy tepelného hospodárstva v roku 2013 spoločnosťou Termming, členom Skupiny ENGIE na Slovensku. Ako by ste hodnotili doterajšiu spoluprácu? Ako podľa vás vnímajú občania kvalitu poskytovaných služieb v oblasti výroby a distribúcie energií v meste?
Doterajšiu spoluprácu hodnotím pozitívne a ľutujem len jedno - že sa táto spolupráca nezačala už pred desiatimi rokmi, keď sme tento projekt pripravovali. Najdôležitejšie ale je, že kvalitu služieb pocítili občania a že ideme aj do alternatívnych zdrojov, teda do kotolne na štiepku.

Vo funkcii primátora Pezinka pôsobíte od roku 2002, t.j. už štvrté volebné obdobie. Ak by ste mali vybrať 3 najväčšie projekty, ktoré sa vám počas tohto obdobia podarilo uskutočniť, ktoré by to boli?
V prvom rade stabilná ekonomika, počas môjho primátorovania máme v rezervnom fonde každoročne milión eur, a to aj pri mnohých státisícových investíciách. Hrdý som na nákup renesančnej budovy v centre mesta pre Základnú umeleckú školu a starostlivosť o deti a seniorov. Ako primátor robím všetko preto, aby práve tieto dve skupiny obyvateľov mali viac ako štandardné podmienky a služby zo strany mesta.

Čo vás najviac zamestnáva v súčasnosti? Aké sú vaše priority a ciele v najbližšom období?
Okrem bežnej agendy sú to najmä veci okolo stavieb a rekonštrukcií. Podstatnú časť energie venujem príprave projektu rekonštrukcie verejného osvetlenia. Bude to najväčší komunálny projekt tohto druhu na Slovensku. Dúfam, že si vyberieme spoľahlivého partnera, tak ako tomu bolo pri tepelnom hospodárstve. Okrem toho v tomto čase pripravujeme Vinobranie, ktoré bude 17. - 19. septembra a množstvo kultúrnych a spoločenských podujatí, ktorými je Pezinok známy.

Dnes moderné technológie umožňujú občanom v oveľa väčšej miere zasahovať a vyjadrovať sa k správe mesta, plánom výstavby či k organizácii rôznych podujatí a aktivít. Na jednej strane môže byť výhodné poznať názory obyvateľov mesta, no na druhej strane negativizmus vo verejných diskusiách veci nepomáha riešiť, skôr naopak. Vám osobne je téma komunikácie blízka, pretože ste niekoľko rokov pracovali ako šéfredaktor mestského časopisu Pezinčan. Ako sa na komunikáciu s občanmi pozeráte teraz z pohľadu primátora a akú má dôležitosť pri riešení závažných problémov alebo sporných vecí v živote mesta? 
Najradšej komunikujem s občanmi osobne a stretnutia s nimi vyhľadávam. V malom meste sa to  celkom dobre osvedčuje. Neodmietam ani nové technológie, no prekáža mi ich anonymita a to, že pod rúškom tejto anonymity sa stretávam aj s hlúposťou, vulgárnosťou a najmä šírením dezinformácii.
 
Určite sledujete aj „konkurenciu“. Ktoré iné slovenské mesto a jeho správu by ste vyzdvihli vzhľadom k úspešnosti rozvoja mesta (výstavba, občianska vybavenosť, prístup a komunikácia s občanmi, realizácia plánovaných projektov a aktivít) a prečo?
Poznám veľa slovenských miest a veľa primátorov. Bol som roky vo vedení Únie miest Slovenska a mal som možnosť vidieť a aj sa inšpirovať. Chcel by som, aby u nás fungovala samospráva, ako napríklad v Rakúsku, aj s takou podporou štátu ako tam. Mojou obľúbenou destináciou je naše partnerské mesto Neusiedl am See. Ale najväčšou „srdcovkou" je predsa len Pezinok.

Čo vás na práci primátora baví a teší, a čo je naopak niekedy ťažké a nepríjemné?
Teším sa z každého úspechu Pezinčanov a šťastný som vtedy, keď ľudia, ktorí dlhšie v Pezinku neboli, hovoria o tom, ako sa Pezinok rozvíja, aké pozitívne zmeny sa tu udiali. Možno je to aj stabilitou vedenia, veď za predchádzajúcich šesťdesiat rokov som iba tretí primátor. Asi ťažko nájsť u nás, a možno aj vo svete, podobný prípad. Teší ma tiež, že Pezinok je dnes jedno z kultúrnych a umeleckých centier Slovenska.

S ľuďmi pracujete celý život. Dokáže vás na nich ešte aj dnes niečo prekvapiť?
Stále rovnako ma prekvapuje a priznám sa, že si na to nemôžem zvyknúť, arogancia, ľudská hlúposť a závisť. To, čo však považujem za najväčšiu tragédiu, je stádovitosť a strata vlastného názoru. Prekáža my tiež, že mnohí ľudia nemajú k svojmu mestu žiaden vzťah, berú ho len ako stroj na bývanie a služby.

Čo je pre vás v živote dôležité? Z osobného a pracovného hľadiska.
Úplne bežné veci: zdravie, rodina, práca. Pezinok je moja celoživotná láska, podobne ako manželka. Solgovci - moji predkovia, tu žijú skoro štyri storočia. Aj preto chcem po sebe niečo zanechať, nielen ako výtvarník a historik umenia, ale najmä ako primátor.

Aké je vaše obľúbené miesto v Pezinku?
V súčasnosti je to jednoznačne Zámocký park, pretože tam chodím kočíkovať svoju päťmesačnú vnučku Terezku. Tento park v strede mesta nám môžu závidieť aj veľkomestá. Inak mám rád každý historický dom, a najmä pivnice s dobrým vínom.


Kontakt pre médiá

Katarína Frčová

Marketingový špecialista
ENGIE Services a.s.

  + 421 917 908 429
  katarina.frcova@engie.com