Najviac nás baví práca na reálnych projektoch

Najviac nás baví práca na reálnych projektoch Rozhovor s účastníkmi projektu Ambasádori udržateľnosti 2019, žiakmi 2. ročníka Strednej odbornej školy technológií a remesiel na Ivanskej ceste, odbor Technik energetických zariadení budov – Lukášom Ďuriškom, Martinom Motajom, Lukášom Tuššom, Patrikom Puskasom, Denisom Orosom, Kristiánom Krajčíkom a ich učiteľkou Ing. arch. Dagmar Mikuškovou, PhD.
 

Lukáš Ďuriška  *  Patrik Puskas  *  Lukáš Tušš  *  Martin Motaj  *  Dagmar Mikušková  *  Kristián Krajčík  *  Denis Oros

Prečo ste sa rozhodli zapojiť do projektu Ambasádori udržateľnosti?

Kristián Krajčík: Projekt ma zaujal od začiatku, nielen témou samotnou, ale aj tým, že som mal možnosť spolu s tímom navrhnúť „zelenú budovu“. 
Lukáš Tušš: Všetci sme mali možnosť spoznať nových ľudí – študentov z iných bratislavských stredných škôl.  Naučili sme sa množstvo nových vecí. Medziiným aj to, ako sa začleniť a pracovať na projekte v novom kolektíve.

Ktorá časť projektu vás najviac zaujala?

Kristián Krajčík: Najviac ma zaujala exkurzia v technických priestoroch nákupného centra Aupark. Som rád, že som si mohol zblízka prezrieť zázemie technickej prevádzky centra, technológie kotolne a strechu s modernou fotovoltaikou a vzduchotechnikou.
Lukáš Tušš: Pre  mňa osobne bola určite najzaujímavejšia príprava záverečného projektu. Naša skupina pracovala na návrhu ekologickej modernizácie školy na Drieňovej. Bavilo ma rozmýšľať, ako by mohla vyzerať škola, ktorá by bola navrhnutá s ohľadom na životné prostredie. V našom návrhu preto nechýbala zelená strecha a nezabudli sme ani na priestory parkoviska.

Už sme spomínali, že ste v rámci projektu spolupracovali so študentmi z iných škôl. Predpokladám, že to bola pre vás úplne nová skúsenosť. 

Denis Oros: Určite áno. Zo začiatku to bolo možno ťažšie, ale keďže sme sa často stretávali a na projekte sme spoločne pracovali aj online, mali sme možnosť lepšie sa spoznať a nakoniec sa nám podarilo vytvoriť jeden tím a prácu úspešne dokončiť a odovzdať. Hovorím úspešne, pretože práve náš tím so svojím projektom vyhral celú súťaž. Ako by ste celkovo zhodnotili tento projekt?

Dagmar Mikušková: Pilotný ročník bol určite úspešný. Okrem toho, že študenti mali možnosť získať množstvo nových cenných informácií a poznatkov z praxe, mohli si sami otestovať, aké to raz bude pracovať v novom tíme, v ktorom majú jeho členovia rôzne skúsenosti, zručnosti, povahy, názory a pohľad na spoločnú vec.

Prečo je podľa vás dôležité, aby firmy v spolupráci so školami pripravovali podobné projekty?

Dagmar Mikušková: Prepojenie teórie a praxe je vo výučbe vždy pre žiakov iba prínosom. Je dôležité, aby mali študenti možnosť vidieť a zažiť realizáciu skutočného projektu. Nie iba v simulovaných podmienkach školskej dielne, ale priamo v prostredí firmy, kde budú možno raz pracovať. S tým súvisí aj ďalšia výhoda a to je prehľad o firmách, ktoré pôsobia v oblasti energetiky, stavebníctva a správy nehnuteľnosti. Sú to cenné skúsenosti a informácie, ktoré sa im už o dva roky zídu pri hľadaní budúceho zamestnania. 

Čo by podľa vás mohli školy a firmy robiť lepšie, aby dokázali kvalitne pripraviť budúcich absolventov na prácu, ktorú budú vo svojom odbore vykonávať?

Denis Oros: Určite viac praxe. V súčasnosti chodíme na prax raz za týždeň a aj vtedy sa nie vždy dostaneme k odbornej práci. Bol by som rád, keby som mal možnosť pracovať na reálnych projektoch, kde by som mohol získať viac skúseností a zručností.
Lukáš Tušš: To by bolo určite prínosné, ale aj naša škola robí všetko preto, aby sme získali potrebné zručnosti do praxe. Práve teraz sa učíme o elektrine – zapájanie, spájkovanie. Všetko si môžeme sami vyskúšať v školskej dielni. Učíme sa, na čo všetko si dať z hľadiska bezpečnosti pri práci pozor. Je veľký rozdiel učiť sa o elektrine z kníh, a potom s ňou priamo pracovať.
Dagmar Mikušková: Školské dielne v súčasnosti prechádzajú rekonštrukciou. Veríme, že nové, zmodernizované priestory budú môcť naši žiaci využívať už v školskom roku 2020/21. 

Aké sú vaše plány do budúcna?

Lukáš Ďuriška: Myslím, že hovorím za všetkých, ak poviem, že po ukončení školy plánujeme ísť priamo do praxe. Teda začať pracovať v odbore, ktorý sme vyštudovali. 

Ako najčastejšie trávite voľný čas?  

Lukáš Tušš: Popri škole brigádujem. Momentálne pomáham s rekonštrukciou jednej reštaurácie na vode. So spolužiakom vymieňame drevenú terasu. Je to tiež jedna z ciest ako získať zručnosť a prax.  
Denis Oros: Viacerí z nás brigádujú. Ja napríklad robím čašníka. Ale samozrejme venujeme čas aj učeniu, športu a tiež sa radi hráme online hry.

Aké napríklad?

Martin Motaj: Counter-Strike, Warframe, Hry o prežitie...  

V čom to mali, podľa vás, vaši rodičia, keď boli mladí ľahšie a v čom ťažšie ako vy?

Kristián Krajčík: Ľahší je dnes určite prístup k informáciám. Veď stačí ťuknúť na internet a človek takmer okamžite zistí, čo potrebuje. Ale na druhej strane naši rodičia boli určite aktívnejší. Netrávili toľko času pred počítačom, chodili von, boli spoločenskejší. Dnes je všetko online, a tak nemáme takú potrebu stretať sa a tráviť čas spolu. Čo je škoda. 

Čo by ste raz v živote chceli dosiahnuť?    

Denis Oros: Rád by som raz mal vlastnú firmu. 
Kristián Krajčík: Chcel by som si založiť rodinu, postaviť domček pri lese a robiť prácu, ktorá ma baví a napĺňa.
Lukáš Tušš: Ukončiť školu a založiť si rodinu.
Martin Motaj: Odmaturovať, nájsť si dobrú prácu a založiť si rodinu.
Patrik Puskas: Ja by som chcel byť šťastný.

Kontakt pre médiá

Katarína Frčová

Marketingový špecialista
ENGIE Services a.s.

  + 421 917 908 429
  katarina.frcova@engie.com