Sofora Bratislava: Jedinečný projekt kombinovanej výroby dodávky tepla a chladu

Sofora Bratislava: Jedinečný projekt kombinovanej výroby dodávky tepla a chladu  Projekt bratislavského komplexu Sofora, ktorý sa nachádza na hranici medzi Ružinovom a Starým Mestom, je jedným z prvých projektov kombinovanej výroby tepla a chladu pre rezidenčnú výstavbu na Slovensku. Výrobca a dodávateľ tepla a chladu, spoločnosť ENGIE Services, zároveň financuje aj výstavbu technických zariadení. Výstavba by mala byť ukončená v septembri 2019.

Komplex Sofora pozostáva z dvoch objektov (bytový dom a administratívna budova), ktoré sú prepojené spoločnými garážami. Bližšie pri Záhradníckej ulici bude postavená päťpodlažná kancelárska budova a vedľa nej vznikne osempodlažná bytová veža s 36 bytmi. Ide teda o projekt komorného charakteru, developer mal však špecifickú požiadavku – pokryť výrobu tepla a chladu nielen pre administratívnu budovu, ale aj pre byty. Pre takéto rozloženie spotreby zvolili inžinieri z ENGIE koncept kombinovanej výroby dodávky tepla a chladu využitím obnoviteľných zdrojov. Projekt bol navrhnutý spoločne s developerom.

Riešenie využíva technológiu klasickej kotolne na zemný plyn, ale s pridaním tepelného čerpadla, ktoré slúži v lete na výrobu chladu a v prechodných obdobiach a v zime na dotovanie výroby tepla. A práve preto je koncept efektívny - v obdobiach, keď tepelné čerpadlo nevyrába chlad, vyrába teplo, čo znižuje celkové variabilné náklady na výrobu tepla a má priaznivý vplyv na jeho cenu. Zároveň to môže developerovi pomôcť získať pre budovy energetický certifikát vyššej triedy.  

„Kombinácia bytového domu s administratívnou budovou nám umožňuje dodávať chlad nielen pre byty, ale aj pre kancelárie. Chladenie v rozsahu čisto bytového domu nebýva zvyčajne veľmi efektívne, nakoľko odber je veľmi nízky a nestály - ľudia doma chladia iba vo večerných hodinách po návrate z práce,“ približuje problematiku Juraj Sochor, riaditeľ Regiónu Bratislava, ENGIE Services a pokračuje: „Preto sme svedkami toho, že na zvýšenie tepelného komfortu v lete si obyvatelia domu inštalujú klimatizačné jednotky vo vlastnej réžii. Výsledkom je, že dom vlastníci esteticky a niekedy aj technicky znehodnocujú neodbornou montážou rôznych samostatných zariadení na fasáde. To ale nebude prípad Sofory, kde je nosným odberateľom pre chlad administratívna budova, a preto je možné pričleniť k nej inak menej efektívnu výrobu chladu pre byty v danom objekte.“

Zmluva na dlhodobý prenájom technických zariadení bola uzavretá na 15 rokov. ENGIE Services poskytne investíciu na výstavbu zdroja tepla a chladu, vrátane primárnych rozvodov, a počas uvedeného obdobia bude v objekte dodávateľom tepla a chladu. Výstavba objektu sa začala v roku 2018 a ENGIE plánuje začiatok realizácie výstavby technológie na jar budúceho roka. Projekčné prípravy sú už v plnom prúde, projekt by mal byť ukončený v septembri 2019.

Kontakt pre médiá

Katarína Frčová

Marketingový špecialista
ENGIE Services a.s.

  + 421 917 908 429
  katarina.frcova@engie.com