Mám rád Raču so všetkým, čo k nej patrí

Mám rád Raču so všetkým, čo k nej patrí

Rozhovor s Mgr. Petrom Pilinským, starostom mestskej časti Rača

 

Cofely vyrába a dodáva teplo a teplú vodu v Rači od roku 2005. Mohli by ste nám priblížiť, čo sa z vášho pohľadu v Rači za tých 10 rokov zmenilo?

Rača ako mestská časť je charakteristická v tom, že i keď je súčasťou hlavného mesta, zachovala si ráz vidieka. Spája v sebe atribút modernej obce a tradičnými dedinskými veselicami, ako sú hody či vinobranie. V súčasnom superrýchlom trende modernizácie nášho sveta prešla samozrejme aj Rača výrazným posunom - na jednej strane vytvorením a zlepšením služieb a uspokojením potrieb našich občanov, na druhej strane, bohužiaľ, veľkým developerským rozmachom. A tu nastáva ten najväčší rozpor, s ktorým aj ja vnútorne bojujem – možno by až tak neprekážalo nové sídlisko napríklad v panelákovej Petržalke, ale tu – v malebnej Rači obklopenej lesmi a vinohradmi – bije do očí každý nový panelák. Lenže akokoľvek som ja vnútorne proti ďalšej výstavbe, musím dodržiavať zákon.

 

Vo funkcii starostu Rače pôsobíte už druhé volebné obdobie. Na ktoré zrealizované projekty ste hrdý?  

Máme za sebou veľa projektov, ktoré sa nám podarilo zrealizovať. Bolo by veľa ich tu všetky vymenovať. No špeciálne som hrdý na obnovy a rekonštrukcie našich základných a materských škôl. V súčasnosti sú pred nami ešte dve materské školy, ktoré ideme okrem kompletnej rekonštrukcie aj kapacitne rozširovať. Tiež na 6 projektov, ktoré sme zrealizovali v rámci ISRMO, kde okrem škôl a škôlok bolo aj vybudovanie denného stacionára pre seniorov a revitalizácia Karpatského námestia. Mojou srdcovou záležitosťou je kompletná rekonštrukcia amfiteátra, z ktorého sa už v najbližšej dobe stane krásny a moderný kultúrny stánok nielen pre Račanov, ale pre všetkých obyvateľov Bratislavy a blízkeho okolia. Spolu s partnermi sme vybudovali cyklotrasu Jurava, zrekonštruovali sme zberný dvor, zrevitalizovali obecnú záhradu, opravili a zmodernizovali viaceré detské ihriská, inštalovali sme kamerový systém a mnoho ďalších prospešných vecí.

 

Čo je pre vás v tomto období horúcou témou, ktorú riešite? 

Témy, ktorými sa intenzívne zaoberáme, je viacero. Horúcou, i keď dlhotrvajúcou témou, sú čierne stavby v lokalite Fixle. Robíme všetko, čo je v medziach zákona možné, aby tam tie rodinné domy nakoniec nestáli. Horúcou témou sú tiež prebiehajúce alebo plánované veľké developerské projekty v rámci Rače, ktoré dostali stavebné povolenie od bývalého starostu (MUDr. Ján Zvonár – SMER) a ktoré sa snažím korigovať čo najviac v prospech obyvateľov Rače. Od developerov žiadam nové cesty, opravy, škôlky a kompletnú infraštruktúru. Avšak momentálne najaktuálnejšou témou je schvaľovanie rozpočtu na rok 2016 v rámci nášho miestneho zastupiteľstva.

 

Dokáže vás dnes ako starostu ešte niečo prekvapiť?

Vždy si poviem, že už ma nedokáže prekvapiť nič a nikto, ale vždy sa to niekomu zase podaríJ

 

Čo je na práci starostu z vášho pohľadu najťažšie?

Skĺbiť to, čo chcem a cítim ako súkromná osoba, s tým, čo si môžem alebo nemôžem dovoliť ako štatutárny zástupca obce.

 

A čo sa vám naopak páči, čo robíte vyslovene rád?

Mám veľmi rád Raču so všetkým, čo k nej patrí, čiže čokoľvek, čo sa deje v prospech tejto peknej dedinky, ma vyslovene vnútorne napĺňa. Rád sa stretávam s ľuďmi, najmä takými, ktorí vedia byť konštruktívni a stoja si za svojim názorom, aj keď prípadne nastanú nejaké zmeny.

 

Máte v Rači svoje obľúbené miesto, kam rád chodíte?

Veľmi rád trávim čas v obecnej záhrade za obecným domom na Alstrovej ulici. Robím tu všelijaké práce – kosím, vytrhávam burinu, alebo len tak sedím a čistím si hlavu. Je tu pokojná atmosféra, ticho, nádherné kvety a stromy dodávajú tomuto miestu svoje čaro. Často sem idem aj s mojou rodinou či s priateľmi, donesieme kávu a čaj v termoske a rozprávame sa. S manželkou radi bicyklujeme, takže často prechádzame Juravou, tiež chodíme na prechádzky do okolitých lesov. Po večeroch zase veľmi radi navštevujeme priateľov – vinárov, kde si pochutnáme na dobrom víne. Keď čas dovolí, veľmi rád sa len tak prechádzam ulicami Rače, kde-koho postretávam, všeličo sa podozvedám, ľudia sa posťažujú, ale aj pochvália. Zároveň si skontrolujem, či sa robí tak ako sa má.:)

 

Aké sú vaše plány v rámci rozvoja tejto mestskej časti do budúcna?

Určite chceme pokračovať v trende zamerania sa na rekonštrukcie budov školských a predškolských zariadení. V Rači je ešte veľa vecí, ktoré potrebujú svoje riešenie. Avšak nedá sa všetko robiť hneď a naraz.

 

Ako hodnotíte spoluprácu s Cofely v oblasti prevádzky tepelného hospodárstva?

Cofely je pre Raču spoľahlivý partner a veľmi dobre sa nám spolupracuje. Myslím si, že spokojnosť je na oboch stranách. Rokovanie s predstaviteľmi Cofely je vždy konštruktívne a obe strany poznajú svoje záujmy. Cofely vykonalo termovíziu na našich objektoch pred a po zateplení a spolupracovali pri riešení objektov tepelného hospodárstva. Veľmi oceňujem aj sprievodné aktivity Cofely, ako napríklad výsadba stromčekov spolu so žiakmi zo základnej školy na Tbiliskej a podobne.

 

 

Kontakt pre médiá

Katarína Frčová

Marketingový špecialista
ENGIE Services a.s.

  + 421 917 908 429
  katarina.frcova@engie.com